Staff

President
Dame Beryl Grey DBE

Artistic Director
Tamara Rojo

Executive Director
Caroline Thomson

ARTISTIC

Associate Artistic Director
Loipa Araujo

Principal Ballet Master and Character Artist
Irek Mukhamedov

Ballet Mistress
 Hua Fang Zhang

Ballet Master and Repetiteur
Antonio Castilla

Associate Artist
George Williamson

Repetiteur
 Yohei Sasaki

Artistic Co-ordinator
Jane Haworth

Artistic Assistant
Lia Buddle

MUSIC

Music Director
Gavin Sutherland

Music Administration Manager
Paul Allen

Pianists
Christopher Swithinbank and Julia Richter

Music Librarian
Lars Payne

Orchestra Attendants
Andrew Paterson

OPERATIONS

Producer
Farooq Chaudhry

Associate Producer
Louise Shand-Brown

Assistant to Producer
Caroline Gane

Company Manager 
Sarah Griffiths

Project Manager
Sarah Cannon-Jones

Company Masseur
Dominic Hickie

Physiotherapist
Jackie Pelly

Company Doctor
Dr. Chris James

Honorary Orthopaedic Surgeon
Prof. WJ Ribbans, PhD FRCS Orth FFSE

Health and Safety Advisor
Dave Allen

ADMINISTRATION

Director of Human Resources and Organisational Development 
Claire Hawk

HR & Organisational Development Advisor
Nick Arthur

HR Co-ordinator
Stasia Skolik

Executive Assistant
Oonagh McGrath

Archive Consultant
Jane Pritchard MBE

Archive Assistant
Michael Reed 

FINANCE AND FACILITIES

Finance Director
Pippa Adamson

Finance Manager (Interim)
Tricia Lewis

Payroll Manager
Ray Cullum

Finance Officer 
Xian Zhang

Finance Assistant
James Palmer

Facilities Manager
Adrian Wyer

Facilities Officers
Alan Vass and Anton Green

Receptionists
Laura Wilkins (Maternity Leave) and Suzanne Omer

IT Support Manager
Alex Bursik

MARKETING AND COMMUNICATIONS

Director of Marketing and Communications
Heather Clark Charrington

Communications Consultant
Sue Lynas

PR Manager
Robert James

Press Officer
Alice Gibson

Marketing Manager
Benjamin Lalague

Marketing Officer
Adam Lawford

Marketing Officer
Stephanie Cumbley

DEVELOPMENT

Director of Development
Nicole Newman

Head of Major Giving
Gaby Styles

Head of Corporate Partnerships
Alyssa Bonic

Trusts and Foundations Manager
Anne Biggs

Individual Giving Manager
Silvia Melchior

Corporate Manager
Debbie Stevens

Major Gifts Manager
Joanne Andrews

Events Manager
Imogen Curtis

Corporate and Events Officer
Lucy Curtis

Membership Coordinator
Jennifer Miller

Development Coordinator
Jade Mintrim

ENGAGEMENT

Director of Engagement 
Fleur Derbyshire-Fox

Engagement Manager 
Lottie Coombes

Senior Engagement Producer
Emma Abbey

Engagement Producer - Development Talent
Kate Hartley

Apprentice Producer
Rachel Ryan

Engagement Assistant
Georgie O'Hare

Creative Associate 
Laura Harvey
Danielle Jones

COSTUME

Costume Department Manager 
Geraldine Tiernan

Dyer/Painter
Symone Frost

Costumier
Serena Fusai
 

Touring Wardrobe Manager
Lola Stott

Senior Wardrobe Assistant
Anna Evripidou

Touring Wardrobe Assistants
Samantha Gilsenan
Lauren Isles

Shoe Supervisor
Julie Heggie

Wig Supervisor
Amelia Carrington-Lee

TECHNICAL

Technical Director
Alan Riches

Stage Manager
Kerry Lewis

Chief Electrician
David Richardson

Chief Mechanist
David Baxter

Deputy Chief Mechanist
Andy Morrison

Technical Operations Manager
Emily Mitchell

Touring Mechanists
Todd Baxter, Marc Dussert, Paul Dwyer, Stephen Insch and Simon Read

This site uses cookies. By continuing to use the site, you give consent for cookies to be stored on your computer. More informationX