Image: Tamara Rojo in Akram Khan's Giselle (C) Laurent Liotardo

Following last year’s National Dance Awards where we won the Stef Stefanou Award for Outstanding Company, we’re thrilled to announce that this year we’ve been nominated for eight awards, including Best Classical Choreography for Akram Khan’s Giselle, and again for Outstanding Company.

Congratulations to all the nominees. Winners will be announced at the awards ceremony on Monday 19 February 2018. See the categories we were nominated in below:

Dancing Times Award for Best Male Dancer

Miguel Altunaga – Rambert
Isaac Hernández – English National Ballet
Xander Parish – Mariinsky Ballet
Liam Riddick – Richard Alston Dance Company
Marcelino Sambé – The Royal Ballet

Isaac Hernandez as Albrecht in Mary Skeaping's Giselle © Laurent Liotardo

Stef Stefanou Award for Outstanding Company

42nd Street
Alvin Ailey American Dance Theater
English National Ballet
Northern Ballet
Scottish Ballet

English National Ballet in Akram Khan's Giselle © Laurent Liotardo

Best Classical Choreography

Sponsored by The Ballet Association

Akram Khan for Akram Khan’s Giselle – English National Ballet
Crystal Pite for Emergence – Scottish Ballet
Crystal Pite for Flight Pattern – The Royal Ballet
Liam Scarlett for Symphonic Dances – The Royal Ballet
Kenneth Tindall for Casanova – Northern Ballet

Emerging Artist Award

Sponsored by The L&M Trust

Harry Alexander – Dancer, Michael Clark Company / Julie Cunningham & Company
Vincenzo Lamagna – Composer, Akram Khan’s Giselle – English National Ballet
Dickson Mbi – Dancer, Boy Blue Entertainment / Russell Maliphant Company
Botis Seva – Choreography for Far From the Norm and Scottish Dance Theatre
Francesca Velicu – First Artist, English National Ballet

Francesca Velicu in Pina Bausch's Le Sacre du printemps © Laurent Liotardo

Outstanding Female Performance (Modern)

Sponsored by DWFM Beckman

Antonia Grove in Virgin Territory – Vincent Dance Theatre
Shelley Eva Haden in MK Ultra – Rosie Kay Dance Theatre
Ashley Shaw as Vicky Page in The Red Shoes – New Adventures
Clemmie Sveaas in Stepmother/Stepfather – HeadSpaceDance
Francesca Velicu in The Rite of Spring (as part of Bausch / Forsythe / van Manen) – English National Ballet)

 

Outstanding Female Performance (Classical)

Sponsored by Lee McLernon

Alina Cojocaru as Giselle in Akram Khan’s Giselle – English National Ballet
Bethany Kingsley-Garner in Emergence – Scottish Ballet
Kristen McNally in Flight Pattern – The Royal Ballet
Aditi Mangaldas in Inter_rupted – Aditi Mangaldas Dance Company
Eva Yerbabuena in Aperiencias – Cĩa Eva Yerbabuena

Dance Europe Award for Outstanding Male Performance (Classical)

Israel Galván in FLA.CO.MEN – Cĩa Israel Galván
Christopher Harrison in MC 14/22 (Ceci est mon corps) – Scottish Ballet
Brandon Lawrence in Wink – Birmingham Royal Ballet
Marcelino Sambé as Colas in La Fille mal gardée – The Royal Ballet
James Streeter as Albrecht in Akram Khan’s Giselle – English National Ballet

James Streeter and Tamara Rojo in Akram Khan's Giselle © Laurent Liotardo

Your Comments